Біблійні терміни. Букви У, Ф, Х

Матір Божа

У

Уніатство - церковні течії, що засновані на союзі (унії) католицької церкви і інших християнських церковних організацій. Див. Греко-католицькі церкви.

Унія (лат. єднання) церковна - об`єднання декількох церков на певних узгоджених умовах. Див. Берестейська унія.

Успіння Богородиці - (христ.) свято на честь завершення земного шляху Діви Марії.

Утрехтська церква - церковна організація (з поч. ХVІІІ ст.) з центром в м. Утрехті (Нідерланди), зараз об'єднана зі старокатоликами.

Ф

Фавор - (єванг.) гора, на якій відбулося преображення Ісуса Христа.

Фарисеї (євр. ті, що відділилися) - секта в іудаїзмі (ІІ ст. до н.е. - ІІ ст. н.е.), представники якої наполягали на суворому дотриманні релігійних норм, виступали проти впливу еллінізму. Згідно з Євангеліями, Ф. відрізнялись удаваним благочестям.

Фатіма - ( кат.) селище поблизу Лісабона, де в 1917 р. трьом селянськім дітям являлася Богородиця.

Феодосій Печерський (бл. 1036-91) - прав. святий, один з засновників і перших ігуменів Києво-Печерської лаври.

Філіокве (лат. і від Сина) - (кат.) доповнення до Символу віри, згідно з яким Бог Святий Дух сходить не тільки від Бога-Отця, а також і від Бога-Сина.

Флоренський Павло (1882-1937) - православний священик, богослов, вчений-енциклопедист. Праці: "Стовп і утвердження істини" (1914), "Іконостас" (1922).

Францисканці - (кат.) члени чернечого жебрущого ордену, заснованого в Італії в 1207-09 рр. Франціском Ассізьким.

Франціск Ассізький (1182-1226) - (кат.) святий, засновник ордену францисканців.

Х

Харизма (грецьк. благодать) - Божий дар; алегорично: виключна особиста обдарованість та авторитет.

Харизматики - члени християнських (прот. , менше - кат. та прав.) громад, що вірять в можливість отримання харизми (часто у вигляді глоссолалії) в земному житті завдяки певним способам спілкування з Богом - як правило, радінням.

Херувими - один з чинів ангелів.

Храм - культова споруда для проведення релігійних обрядів. Християнський Х. поділяється на вівтар, середній Х. та притвор. Хрест - священний символ і об`єкт поклоніння у більшості християн.

Хрестові походи - військові походи ХІ - ХІІІ ст. організовані католицькою церквою під гаслами звільнення "Гроба Господня" та "Святої землі" (Палестини) від "невірних", а також деякі більш пізні походи проти єретиків.

Хрестоносці - учасники хрестових походів.

Хрещення - таїнство в християнстві, означає вступ до церкви і залишення гріхів.

Християнство - одна з трьох світових релігій, виникла в Іудеї в 1 ст., центральною постаттю вважається Ісус Христос, який шанується вірними як Син Божий, і обіцяний в Старому Завіті месія. Має три основні конфесії: православ'я, католицизм та протестантизм.

Христос - див. Ісус Христос та Помазаник.