Біблійні терміни. Букви П, Р

каїн та авель

П

Павло (1 ст. н.е.) - власне ім`я - Савл; один з проповідників Євангелія, який поряд з Петром був названий "першоверховним апостолом". Автор декількох Євангельських Послань.

Паломництво - мандрівництво з метою вклоніння святиням.

Панахида - (христ.) заупокійна служба.

Папа (грецьк., лат. батько, вихователь) Римський - глава католицької церкви. В історії налічується 264 П.Р., першим з яких вважається апостол Петро, з 1979 р. П.Р.- Іоан Павло ІІ.

Паперть - (христ.) ганок перед входом у храм.

Парафія - (прав., кат.) первинна територіальна одиниця церкви.

Пастор (лат.) - (прот.) наставник, служитель церкви.

Пасха - (христ.) свято чудесного воскресіння Ісуса Христа, що відзначається після весняного рівнодення. Назва походить від єврейського свята Песах, напередодні якого Ісуса Христа було розп'ято.

Патерик (грецьк.)- збірка оповідей про аскетичні подвиги християнських подвижників. Відомі Єрусалимський, Афонський, Києво-Печерський та інші П.

Патристика (грецьк.) -сукупність богословських доктрин та філософських творів Отців церкви.

Патріарх (грецьк. праотець, родоначальник) - в Біблії родоначальники всього людства (від Адамадо Ноя), або - окремих народів. В християнстві - духовний сан верховних ієрархів: глав автокефальних церков ( прав.) та керівників окремих єпархій ( кат.).

Пекло - в різних релігіях місце вічного покарання грішників.

Перевертні - персонажі міфологій європейських народів, демонічні істоти що можуть приймати вигляд як людей так і тварин.

Петро (1 ст. н.е.) - власне ім'я - Симон. Один з найближчих учнів Христа. Вважається разом з Павлом першоверховним апостолом. Був першим римським єпископом, розп`ятий в 67 р. за наказом Нерона.

Пілігрим (італ.) - (кат.) богомолець, що здійснює паломництво до святих місць.

Піст - вид подвижництва, що полягає в посиленні боротьби з пристрастями. П. передбачає обмеження на певний час різних світських задоволень, в тому числі відмову від вживання певних видів їжі. Практика П. існує в різних релігіях.

Плащаниця - у христ. культі покривало із зображенням Ісуса Христа. Див. Турінська П.

Подвижництво - духовні та зовнішні вправи, самообмеження, аскеза задля самовдосконалення та досягнення спасіння. Різні форми П. існують у всіх релігіях.

Поділ церков - розділення християнської церкви на західну та східну, католицьку та православну, що остаточно відбулося в 1054 р..

Покаяння - (прав., кат.) таїнство,що полягає у відвертому розкаянні людини у гріхах під час сповіді та у відпущенні їй гріхів Христом через священика. Обряд П. є також в інших релігіях.

Помазаник - (євр. -Мешіах, Месія, грецьк. - Христос). Обряд помазання проходили монархи, первосвященики та пророки.

Понтій Пілат (пом. 37) - (єванг.) прокуратор (намісник) римського імператора в Іудеї що затвердив смертний вирок Ісусу Христу.

Послушник - особа, що готується прийняти постриг до чернецтва.

Постриг - (прав., кат.) обряд посвячення в духовний сан або в ченці.

Праведність - святість життя, безгрішність.

Православ`я - один з трьох головних напрямків в християнстві (з 1054 р.). П. об'єднує декілька автокефальних церков.

Преображення Господнє - Євангельське диво Преображення Ісуса Христа на горі Фавор та свято на честь цієї події.

Преподобний - прав. святий з ченців.

Пресвітер (грецьк. старійшина) - (христ.) священнослужитель або керівник громади.

Престол - (христ.) стіл, що знаходиться в центрі вівтаря, на якому під час літургії хліб та вино пресущетвляються в Тіло та Кров Христові. Притвор - приміщення в західній частині христ. храму, до якого могли входити не тільки вірні. Відповідає подвір`ю скінії.

Причастя Святих Тайн - одне з християнських таїнств,підчас якого хліб та вино пресуществляються в Тіло та Кров Христову, що до них причащаються вірні під час літургії.

Проповідь - початково: промова священнослужителя в храмі під час богослужіння. Більш широко - промова релігійно-настановчого змісту. Пророк - (іуд., христ., ісл.) особа, покликана Богом донести до людей Його волю.

Пророцтво - передбачення майбутнього. В іудаїзмі, християнстві та ісламі П. можливе як результат одкровення. Протестантизм - одна з трьох конфесій в християнстві, відокремилась в ХVІ ст. від католицизму. Головними ідеологами П. були П.Меланхтон, М.Лютер, Ж.Кальвін та У.Цвінглі. Протоієрей, протопресвітер (грецьк.) - (прав.) старший священик, настоятель храму.

Псалми (грецьк. пісні) - (іуд., христ.) молитовні пісні та гімни, що входять до Псалтирі.

Псалтир (грецьк.) - книга псалмів (їх 150), яка входить до Старого Завіту і вважається частково написаною біблійним царем Давидом.

Пустельництво - один з видів аскетичної практики, зречення світського життя задля індивідуального спасіння і богопізнання.

Пустинь - (прав.) монастир чи келія, що знаходиться у пустельному, віддаленому місці.

П'ятидесятники - один з напрямків протестантизму, назва пов`язана зі святом сходження Святого Духа - П`ятидесятниці.

П'ятидесятниця - (христ.) свято, що відзначається на 50-й день після Пасхи і присвячено описаному в Євангеліях сходженню Святого Духа на апостолів. Інші назви П. - день Святої Трійці, день Святого Духа.

Р

Рабин (євр. мій вчитель) - священнослужитель в іудаїзмі.

Рай - в різних релігіях місце посмертного блаженного перебування праведників.

Релігія (лат. відновлення зв'язку або благочестя, святиня, предмет культу) - форма соціальної свідомості, що базується на вірі в існування священного (як правило Бога або богів) і необхідності керуватися в житті певними нормами, що пов'язують людину з сакральним світом; 2) конкретна форма Р. (1), що має свою догматику, священні тексти, іноді - організаційну єдність.

Римсько - католицька церква - див. Католицизм.

Різдво Христове - (христ.) свято народження Ісуса Христа, в православ'ї одне з Дванадесятих свят.

Ряса (грецьк. стерта одежа) - (прав., кат.) повсякденний верхній одяг священиків та ченців.