Сторінка 32. Що визначало спосіб життя та заняття пралюдей і перших людей раннього палеоліту?

1. Що визначало спосіб життя та заняття пралюдей і перших людей раннього палеоліту?
Відповідь:
Характерним було првласнювальне господарство - мисливство і збиральництво, пізніше викикає рибальство.
2. Яких часів сягає виникнення землеробства, скотарства, ремесла? Які території були осередками виникнення землеробства і скотарства?
Відповідь:
Батьківщиною землеробства є Південно-Західна Азія 10 000 років тому. Свійські тварини з'являються в людей теж в Південно-Західній Азії, але пізніше - скотарство виникає 9 000 років тому .Це були кози і вівці.
В часи неоліту люди навчилися ремеслу: доволі досконало обробляли камінь - сверлили і шліфували. Виготовляли глиняний псуд, навчилися ткацтву і виробництву тканин і одягу.
3. Узагальніть зміни в житті людини, що сталися за доби мезоліту й неоліту.
Відповідь:
10 000 років тому завершується льодовиковий період. Навколишнє середовище - клімат, рослинний і тваринний світ стали близькими до сучасних природних умов. Відповідно, у давніх людей змінилися умови полювання та мисливське знаряддя. З найважливішого  -це поява лука і стріл. Також взимку людина послуговувалася лижами, влітку застосовувала човен. Людина приручає собаку - помічника мисливця і охоронця.
10 000 років тому проходить неолітична революція - перехід від привласнення продуктів до їх виробництва. Так, поступово мисливство витісняється скотарством, а збиральництво - землеробством. в людини відпадає потреба кочування, і вона переходитиь до осілості.
4. Витлумачте поняття: землеробство, скотарство, ремесло, мотика. гончарний круг,  ткацький верстат, кочовики, осілість.
Відповідь:
землеробство - відтворювальне господарство, що грунтується на вирощуванні рослин. Походить від збиральництва.
скотарство - відтворювальне господарство, що грунтується на розведенні тварин. Походить від мисливства.
ремесло - вид господарства, що грунтується на виробництві знарядь праці, предметів побуту, одягу, зброї. Виникло в процесі вдосконалення і технологічного ускладнення виробництва знарядь праці.
мотика - землеробське знаряддя праці, шо складалося з дерев'яної палиці (ручки) та загостреної кістки, якою розпушували землю.
гончарний круг - механічний пристрій для виробництва глиняного посуду, що приводився в рух ногою ремісника.
ткацький верстат - механічний пристрій для виробництва тканини з нитки.
кочовики - спосіб життя людської спільноти, основним заняттям якої було розведення худоби і переходи на нові пасовиська.
осілість - спосіб життя людської спільноти, основним заняттям якої було землеробство та постійне місце проживання біля оброблюваної земельної ділянки.