Як Росія продала Аляску

30 березня 1867 територія Російської імперії зменшилася на трохи більше півтора мільйонів квадратних кілометрів. Рішенням імператора і самодержця російського Олександра II територія Аляски і група Алеутських островів поблизу неї були продані Сполученим Штатам Америки. Навколо цієї угоди донині ходить безліч чуток - « Аляску не продали, а лише здали в оренду. Документи втрачені, тому повернути її неможливо », « Аляску продала Катерина II Велика, адже про це співається в пісні групи «Любе», « операція з продажу Аляски повинна бути визнана недійсною, адже судно, на якому везли золото для оплати, затонуло » і т.д. Всі наведені в лапках версії - повна нісенітниця (особливо про Катерину II) ! Так зараз розберемося, як насправді відбулася реалізація Аляски і що стало причиною цієї, зовні невигідною для Росії, угоди.
Фактичне відкриття Аляски російськими мореплавцями І. Федоровим і М.С. Гвоздьовим сталося в 1732 році, офіційно ж вона вважається відкритою в 1841 році капітаном А. Чирикова, який відвідав її і зумів зареєструвати факт відкриття. Протягом наступних шістдесяти років Російську імперію факт відкриття Аляски не цікавив - її територію освоювали російські купці, активно купували у місцевих ескімосів, алеутів і індіанців хутро, та створювали в зручних бухтах узбережжя Берингової протоки російські поселення, в яких торгові судна перечікували несудноплавні зимові місяці.
Ситуація дещо змінилася у 1799 році, але тільки зовні - територія Аляски стала офіційно належати до Російської імперії на правах першовідкривача, але держава ніяк новими територіями не цікавився. Ініціатива визнання права власності на північні землі північно-американського континенту виходила, знову ж таки, від сибірських купців, оформивши в Санкт -Петербурзі документи і створивши Російсько-американську компанію з монопольними правами на корисні копалини і промислову здобич на Алясці. Основними джерелами доходу купців у північно-американських територіях Росії були видобуток вугілля, промисел морського котика та лід, самий звичайний, що поставляється в США. Попит на аляскинський лід був стійкий і постійний, адже холодильні установки винайшли тільки в XX столітті.
До середини XIX століття стан справ на Алясці ніяк не цікавило керівництво Росії - знаходиться десь « у чорта на куличках », грошей на її утримання не потрібно, охороняти і містити військовий контингент для цього теж не потрібно, всіма питаннями займаються купці Російсько-американської компанії, справно платили податки . І тут з цієї самої Аляски надходять відомості, що там знайдені родовища золота. Так-так, а ви як думали - не знав імператор Олександр II, що продає золоту жилу ? А от і ні - знав і прекрасно усвідомлював своє рішення ! А чому ж продав - зараз розберемося ...
Ініціатива в реалізації Аляски Сполученим Штатам Америки належала брату імператора, великому князю Костянтину Миколайовичу Романову, який займав пост глави Морського штабу Росії . Він запропонував старшому брату- імператору продати «зайву територію », адже виявлення там родовищ золота неодмінно приверне увагу Англії - давнього заклятого ворога Російської імперії, а вести її оборону Росія не в силах, та й флоту військового в північних морях толком немає. Якщо ж Англія захопить Аляску, то за неї Росія не отримає зовсім нічого, а так можна буде виручити хоч якісь гроші, зберегти обличчя і зміцнити дружні відносини з США . Потрібно відзначити, що в XIX столітті у Російській імперії та Сполучених Штатів склалися на рідкість дружні відносини - Росія відмовилася допомогти Заходу в поверненні контролю над північно - американськими територіями, чим привела в сказ монархів Великобританії і надихнула колоністів Америки на продовження визвольної боротьби.
Переговори з продажу території Аляски доручили барону Едуарду Андрійовичу Стеклю, посланнику Російської імперії в США . Йому назвали прийнятну для Росії ціну - 5 мільйонів доларів золотом, але Стекль вирішив призначити американському уряду більш високу суму, рівну 7,2 мільйонам доларів. Ідея про покупку північній території, нехай з золотом, але і з повною відсутністю доріг, безлюдній і вирізнялася холодним кліматом, була сприйнята американським урядом президента Ендрю Джонсона без наснаги. Барон Стекль активно інтригував, підкуповуючи конгресменів і редакторів найбільших американських газет, з метою створення сприятливого для земельної угоди політичного клімату .
І його переговори увінчалися успіхом - 30 березня 1867 договір про продаж території Аляски Сполученим Штатам Америки відбувся і був підписаний офіційними представниками обох сторін. Таким чином, придбання одного гектара території Аляски обійшлося Казначейству США в 0,0474 долара і за всю територію, рівну 1519000 квадратним кілометрам - 7 200 000 доларів золотом (у перерахунку на сучасні грошові знаки близько 110 млн. $) . 18 жовтня 1867 північноамериканські території Аляски були офіційно передані у володіння США, двома місяцями раніше барон Стекль отримав чек на 7200000 в казначейських облігаціях Штатів, який він перевів у лондонський банк братів Баринг на рахунок Російського імператора, утримавши свої комісійні 21000 $ і 165 000 $, витрачені ним з власної кишені на хабарі (накладні витрати).
На думку деяких сучасних російських істориків і політиків, Російська імперія зробила помилку, продавши Аляску. Але ситуація в позаминулому столітті була дуже і дуже складною - Штати активно розширювали свою територію, приєднуючи сусідні землі. І першою великою угодою була Луїзіанська покупка - придбання французької колонії в Північній Америці ( 2100 тисяч квадратних км обжитий і освоєної території ) у імператора Франції Наполеона I Бонапарта за сміховинні 15 мільйонів доларів золотом. Між іншим, на цій території сьогодні розташовані штати Міссурі, Арканзас, Айова, Канзас, Оклахома, Небраска і значні території ряду інших штатів сучасних США ... Що до колишніх територій Мексики - територія всіх південних штатів США - так вони були приєднані безкоштовно.
Така ось історія - виходить, що продаж Аляски на той момент була виправдана з точки зору політики і економіки ...