Цікаво про воші

Воші живуть тільки на одному або на деяких споріднених видах тварин. Ця особливість вошей в деяких випадках дає вченим можливість з’ясувати близькість видів господарів-носіїв. Так що не турбуйтеся, що воші вашого домашнього вихованця можуть оселитися у вас.
На людині паразитують три види вошей — головна, лобкова і платтяна.
Головні воші воліють найтепліші місця на голові людини, наприклад, за вухами або в нижній частині потилиці.
Харчуються кров’ю кожні 2-3 години, прокушуючи шкіру голови людини. Зазвичай доросла особина випиває від 1 до 3 мкл (0,001-0,003 мл) крові.
Слина вошей подразнює шкіру і викликає сильний свербіж, тому носій вошей часто чеше місця укусів.
Воші завжди віддають перевагу своїм господарям. Знята з людини воша — при наявності вибору — завжди повертається до нього. Близько ста років тому за допомогою цієї комахи у шведів в Граденбурзі проходили вибори бургомістра, — пише Павло Іустіновіч Мариковський. — Претенденти на цю посаду сідали навколо столу і клали на нього бороди. Посередині столу містилася воша. Бургомістром обирався той, на чию бороду вона заповзала.
У відсутність волосся воші не здатні прожити більше 2-3 днів. Не вміють стрибати, літати або плавати, зате не вимерзають, коли людина довго перебуває на морозі. Зберігають життєздатність після миття волосся, міцно чіпляючись за волоски лапками, обладнаними спеціальними гаками і перекриваючи дихальні отвори, розташовані з боків свого тіла.
Живуть тільки близько 40 днів, але дуже швидко розмножуються. Самка головної воші здатна відкладати до 10 яєць на добу. Яйця зазвичай розташовуються біля коріння волосся, поруч з поверхнею шкіри голови. Видалити яйця важче, ніж самих вошей. Тому чим раніше ви виявите головних вошей, тим простіше вам буде від них позбавитися.
Поява вошей ніяк не пов’язано з дотриманням гігієни. Воші не роблять різниці між коротким або довгим, чистим або брудним волоссям.
У середньовічній Європі вошей вважали «божими перлинами», оскільки вони несли в собі «християнську кров», не митися все життя було ознакою особливої ​​святості. Серед городян пошук один у одного вошей був знайомий доброї дружби.
Лобкова воша ніколи не мешкає на волосистій частині голови. Це пов’язано з тим, що кінцівки лобкової воші пристосовані тільки для утримування і переміщення по волоссю трикутного перетину, на відміну від волосяного покриву голови, що має круглий перетин волоса.
Платтяна воша живе і розмножується в одязі, а до людини приходить тільки «поїсти». У 1909 році Шарль Ніколь в дослідах по зараженню платтяних вошей на хворих на висипний тиф мавпах вперше встановив, що вони є переносником висипного тифу.
Більшість препаратів від вошей діють двома способами — або як інсектицид, що вбиває комах, або як блокіратор повітря для паразитів (керасін, силіконові шампуні або креми). У першому випадку гад помирає від отруєння, у другому від задухи.