Година спілкування. Година психолога «Я і моє здоров'я»

 Мета:
  • розвивати в учнів уміння та навички свідомого вибору здорового способу життя та формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.

Завдання:

  • актуалізувати проблему здорового способу життя в учнів;
  • сформувати відповідальне ставлення до власного здоров’я та власних вчинків;
  • навчити учнів визначати життєві цінності та власну позицію щодо шкідливих звичок.
  • Матеріали: чотири столики зі стільцями навколо них, звернені до центру; дошка; ватман, маркери, на кожному столі - одна геометрична фігура, фломастери, кольоровий папір, папір А4, ватман, ножиці, клей, олівці, заготівки; повітряні кульки; геометричні фігури (для поділу дітей на групи).
 
На початку заняття при вході до класу кожен учень витягує жетон певного кольору й сідає за стіл з такою за кольором геометричною фігурою.
Хід заняття
Психолог.
Доброго всім здоров’я! Сьогодні ми будемо говорити про здоров’я: як ми до нього ставимося? Яку роль воно відіграє в нашому житті? Чи є перешкоди для його збереження і як їх можна подолати? Адже з давніх – давен український народ найбільшою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: «Здрастуйте!», «Здоровенькі були!», «Дай Боже здоров’я!».
Вправа «Здоров’я – це…»
Мета: актуалізувати розуміння учнями того, що таке здоров’я, його важливість, багатогранність, необхідність дбайливого і відповідального ставлення до нього.
Психолог.
Коли ми промовляємо свої вітання один одному, то тим самим бажали здоров’я, тобто чогось дуже важливого у нашому житті. Що таке здоров’я? Здоровий спосіб життя? Які думки, асоціації виникають у вас з цим словом? (На ватмані, прикріпленому до дошки, психолог записує всі варіанти відповідей учнів). Потім психолог пропонує визначення поняття «здоров’я» Всесвітньої організації здоров’я. Здоров’я – це...
Психолог.
А зараз попрацюємо в групках, де вам необхідно буде відповісти на запитання. (Кожна група одержує запитання, відповідь на яке обмірковується протягом 4 хв і записується на аркуші паперу). Що різноманітнішими, доступнішими будуть ваші відповіді, то краще. Потім поділимося своїми думками, від групи буде виступати один учень.
Психолог роздає запитання кожній групі:
1 група: Для чого нам здоров’я?
2 група: Що заважає людям бути здоровими?
3 група: Що шкодить здоров’ю?
4 група: Від чого або від кого залежить наше здоров’я? (Діти обговорюють, записують і презентують свої відповіді.)
Психолог.
Отже, ми побачили, що здоров’я допомагає досягти успіхів і залежить від багатьох факторів. Наприклад, від куріння, вживання алкоголю. Ми знаємо, що це шкідливо, і люди теж про це знають. Що ж відбувається? Давайте разом зробимо висновок.
(Діти висловлюють свої думки щодо проблеми).
 
Гра «За і проти»
Мета: усвідомити позитивні й негативні сторони шкідливих звичок; підготуватися до відповідального вибору способу життя.
Психолог.
Коли ми збираємося щось почати, ми спершу зважуємо всі «за» і «проти», так? Зараз кожна група по черзі називатиме аргумент «за» і «проти» куріння і вживання алкоголю.
1 група – аргумент «за» куріння;
2 група – аргумент «проти» куріння;
3 група – аргумент «за» вживання спиртного;
4 група – аргумент «проти» вживання спиртного.
Психолог кидає м’ячик 1 групі, вона пропонує аргумент і кидає м’ячик 2, 3, 4, знову 1 групі, доки не закінчаться аргументи в однієї з груп. Гра проводиться в швидкому темпі й дуже чітко, тривалість – близько 5 хвилин. Навіть якщо аргументів було порівну у всіх групах або запас доказів дуже великий і гру зупинив психолог (адже мета гри – не визначення переможця, а досконале вивчення ситуації з шкідливими звичками), важливо провести подальше обговорення.
- Які аргументи для вас були вагомішими, здивували, були новими, несподіваними?
- Що ви обрали для себе?
- Що допомогло зробити вибір, що може змінитися у вашому житті?
Ми зробили вибір і готові до вершин свого здоров’я, а крокувати цим шляхом нам допоможе бажання бути здоровими, творчість, фантазія.
Вправа – руханка «М’яч у колі»
Мета: зняття фізичного та емоційного напруження, покращення настрою в групі.
Учасники стають у коло, утворюючи ногами ворота. Психолог кидає м’яч у коло. Учасники руками захищають свої ворота, а також руками намагаються забити гол. Хто пропустить гол, захищає свої ворота однією рукою, а хто два рази пропустив м’яч, тоді виходить з гри.
 Вправа «10 кроків до здорового способу життя»
Мета: свідоме бачення учнями того, що є здоровим способом життя, в яких діях і поведінці він виявляється, пошук прийомів наочного переконання ровесників.
Кожній групі пропонується зобразити на папері свої кроки (дії та приклади поведінки) (наприклад, сліди, сходинки, ноти…) у напрямку свого вибору здорового способу життя. Це може бути малюнок, аплікація і т.д., де можна використати всі матеріали, які знаходяться на столі. На виконання завдання – 10 хв. Кожна група презентує свої «10 кроків» до здорового способу життя.
 Обговорення легенди «Все в твоїх руках»
Психолог.
 А тепер послухайте легенду і подумайте: чого вона нас навчає?
«Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але пихатий мандарин. Весь день він приміряв одяг та теревенив зі слугами про свій розум, згадував давню зустріч з імператором. Так минали дні, роки… Аж ось пішла по всій країні чутка, що неподалік кордону з’явився мудрець, розумніший від усіх на світі. Дійшло це і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: «Хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?!» Але вигляду нікому не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам надумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках: живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе – я роздушу метелика, а якщо мертве – я випущу його…» І ось день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося подивитися на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і нетерпляче чекав ченця. Аж ось двері прочинилося, і до зали увійшов невисокий худорлявий чоловік. Він прямував до мандарина і сказав, що готовий відповісти на будь – яке його запитання. І тоді, криво посміхаючись, мандарин промовив: «Скажи – но мені, що я тримаю у руках: живе чи мертве?». Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!». Збентежений мандарин випустив метелика, і той полетів, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями».
Психолог.
Чи так само і у вашому житті все залежить від вас?
Психолог.
Наше заняття добігає кінця. Що ж потрібно, щоб ми були здоровими, щоб наші мрії здійснилися? (вести здоровий спосіб життя, знати, чого хочеш, не лінуватися..). А що потрібно, щоб це реалізувалося? (Не тільки говорити, а й діяти). То від кого ж або від чого залежить наше здоров’я? (Наше здоров’я у наших руках!).
 Вправа «Коло здоров’я».
Кожен учень, стоячи у колі, проговорює позитивні слова, які асоціюються зі здоров’ям. Потім беруться за руки і бажають здоров’я один одному.