Урок 10. Гіперпосилання і елементи управління в презентаціях. Додавання відеокліпів, звукових ефектів і мовного супроводу до слайдової презентації.

Цілі:
    навчальна: навчити учнів використовувати гіперпосилання в презентаціях, додавати до презентації аудіо та відео дані й налаштовувати їх;
    розвивальна:  розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
    виховна:  виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань;  
Хід уроку
І. Організаційний етап
•    привітання
•    перевірка присутніх
•    перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Дайте відповіді на запитання:
•    Що таке гіперпосилання? Яке призначення гіперпосилань?
•    Як виглядає вказівник після наведення на гіперпосилання?
•    Як вставити на слайд фігуру? відформатовану фігуру?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності
Чи можливо здійснити показ слайдів презентації не в порядку їх розміщення? Чи можна на слайд додати звуки чи відео? На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь відповіді на ці запитання.
IV. Вивчення нового матеріалу
Для чого використовують гіперпосилання в презентації та як їх створити?
Прості презентації зазвичай мають лінійну структуру, за якої під час її демонстрації слайди відображають у порядку їх розміщення в звичайному режимі чи в режимі сортувальника слайдів. Часто на практиці виникає потреба у презентації з нелінійною структурою демонстрації слайдів. Створити презентацію з нелінійною структурою можна за допомогою вставляння до презентації гіперпосилань або кнопок управління.
Гіперпосилання в комп’ютерній презентації дає змогу змінювати порядок переходу з одного слайда на інший, відкривати веб-сторінки або інші файли в середовищі відповідних програм. Якщо презентація містить гіперпосилання, то вона має розгалужену структуру, оскільки в режимі демонстрації користувач може обрати за власним бажанням послідов¬ність відображення слайдів за допомогою запропонованих гіперпосилань.
Гіперпосилання можна додати до будь-якого об’єкта слайда: тексту, зображення, схеми тощо.
Щоб додати гіперпосилання в редакторі презентацій Microsoft PowerPoint 2010, необхідно виділити на слайді потрібний об’єкт і на вкладці Вставлення обрати інструмент Гіперпосилання або відповідну вказівку контекстного меню. У лівій частині вікна Додавання гіперпосилання потрібно вибрати тип об’єкта, на який буде здійснювати¬ся перехід за гіперпосиланням: файл або веб-сторінка, місце в документі (тобто інший слайд поточної презентації), новий документ чи електронна пошта.
Перейти за гіперпосиланням можна лише в режимі демонстрації. Фрагмент тексту, що є гіперпосиланням, відрізняється від іншого тексту на слайді: крім підкреслення, цей фрагмент має інший колір символів, що визначається кольорами теми обраного шаблону оформлення. У режимі показу слайдів при наведенні вказівника миші на гіперпосилання, як і в браузері, він набуває вигляду вказівного пальця руки.
Для видалення або редагування гіперпосилання необхідно виділити об’єкт, до якого додано гіперпосилання, і в контекстному меню обрати вказівку Змінити гіперпосилання або на вкладці Вставлення обрати інструмент Гіперпосилання. У вікні Змінити гіперпосилання можна відредагувати або видалити гіперпосилання.
За потреби демонстрації на іншому комп’ютері презентації з гіперпо- силаннями файли, які мають відкритися за гіперпосиланнями, слід скопіювати разом із презентацією й розмістити у відповідних папках, в іншому разі гіперпосилання на них не працюватимуть.
Як управляти звуком та відео у презентації?
Звук часто є необхідним елементом мультимедійної презентації, а іноді просто її приємним доповненням. Застосовуючи коментарі, музичний фон, звукові ефекти, слід зважати на доцільність використання звуку, оскільки надлишок звуків розпорошує увагу.
До презентації можна додати звукові файли, збережені у форматах wav або midi.
Додати звук у Microsoft PowerPoint 2010 можна за допомогою інструмента Аудіо з групи Медіавміст вкладки Вставлення. У списку Аудіо обирають режим: відкриття аудіофайлів на комп’ютері чи запис звуку за допомогою вбудованого засобу звукозапису. На слайді вставлений звуковий файл матиме значок

Після його виділення стають доступними  вкладки Формат  і Відтворити.
Інструменти вкладки Відтворити забезпечують управління звуком.
Щоб додати мовний супровід до слайдів, його спочатку записують у звуковий файл і зберігають на комп’ютері. У Microsoft PowerPoint 2010 вбудовано засоби для звукозапису. Щоб викликати редактор звукозапису, слід на вкладці Вставлення обрати інструмент Аудіо та вказівку Записати аудіо. Робота з редактором нагадує програму звукозапису операційної системи Windows.
Якщо під час налаштування доданого звукового файла не обрати параметри автоматичного початку відтворення, то управління відтворенням звуку під час демонстрації презентації відбувається за допомогою панелі, інструменти якої нагадують інструменти програми для відтворення аудіофайлів.
До слайдів презентації можна додати відео з файлів форматів ASF, AVI, MPG, MPEG, WMV, FLV. Для додавання відео використовують інструмент Вставлення/Відео. У списку Відео обирають місце розташування відеофайла — з файла чи з колекції графіки.
Управляють вставленим відео подібно до звукового файла.
Як налаштувати дії з об’єктами?
Крім гіперпосилань, за об’єктами можна закріпити певні стандартні дії, що виконуватимуться під час вибору цих об’єктів або наведення на них вказівника миші: перейти за гіперпосиланням, запустити на виконання обрану користувачем програму, виконати дію, відтворити звук, виділити об’єкт.
Для закріплення за об’єктом однієї з цих дій у Microsoft PowerPoint 2010 необхідно:
1.    Виділити об’єкт, за яким буде закріплена певна дія.
2.    Обрати інструмент Дія на вкладці Вставлення.
3.    Вибрати у вікні Настроювання дії на вкладці Після клацання мишею дію, що виконуватиметься під час демонстрації презентації після вибору об’єкта.
4.    Вибрати за потреби вкладку При наведенні вказівника миші та вибрати дію, що виконуватиметься під час наведення вказівника на об’єкт (перелік дій аналогічний переліку на вкладці Після клацання мишею).
5.    Вибрати кнопку ОК.
Так, якщо обрати дію Перейти за гіперпосиланням, у списку слід вибрати один з варіантів переходу.
Налаштувати дії можна і для звукових або відеооб’єктів, а також для вбудованих об’єктів.
Щоб вбудувати об’єкт, наприклад презентацію, у слайд презентації, використовують інструмент Об’єкт на вкладці Вставлення (вказівку меню Вставка/ Об’єкт/Об’єкт OLE). Якщо увімкнути прапорець Створити з файла, то в полі Файл вказують повне ім’я файла або використовують кнопку Огляд (Пошук), щоб обрати необхідний файл.
Після вбудовування об’єкт стає частиною файла, до якого його вбудовано. На відміну від вбудовування, гіперпосилання просто вказує на місце збереження вихідного файла, який відкривається при виборі гіперпосилання. Основна відмінність між вбудованим і зв’язаним файлами полягає в тому, що вони мають різні місця збереження. Переваги й недоліки використання вбудованих і зв’язаних файлів відображено в таблиці


Якщо користувач планує, що вибір об'єкта або наведення на нього вказівника миші  супроводжуватиметься звуковим ефектом, то слід увімкнути прапорець Звук на відповідній вкладці вікна Настроювання дії  й у списку обрати один із стандартних звуків або вказати файл, звук з якого буде при цьому відтворюватись.
Навігацію між слайдами презентації можна налагодити за допомогою спеціальних кнопок. У переліку фігур, які можна вставити у презентацію є так звані Кнопки дій. За більшістю кнопок уже закріплені певні дії, що будуть виконувати якщо їх обрати під час демонстрації презентації.  
Для розміщення певної кнопки на слайді потрібно:
1.    Виділити слайд, на якому потрібно розмістити кнопку дії.
2.    Обрати інструмент Фігури на вкладці Вставлення.
3.    Обрати потрібну кнопку дії.
4.    Виділити на слайді прямокутну область, куди буде вставлена кнопка дії.
5.    У вікні Настроювання дії за потреби  виконати налаштування дій.
6.    Вибрати кнопку ОК.
7.    Провести за потреби редагування та форматування зображення кнопки.

Користувач може створити власні зображення кнопок дій. Щоб змінити дію кнопки, можна в її контекстному меню вибрати вказівку Змінити гіперпосилання , яка дає змогу повернутися до діалогового вікна Настроювання дії.
V.  Інструктаж з ТБ
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Виконайте завдання:
Вправа 1  ст. 55,  вправа2 ст.57, вправа 3 ст.60  
VІІ. Підсумки уроку
Рефлексія
•    Що ми навчились на уроці
•    Що виявилось занадто важким
VІІI. Домашнє завдання
Підручник п. 6.1 - 6.3  ст. 54-60
IХ.  Оцінювання роботи учнів